Bananowy projekt!

Ile zjadłeś dziś na śniadanie? A na obiad? Kolacje? A co przekąsiłeś pomiędzy posiłkami? Ile słodkości zjadły Twoje dzieci w ostatnim tygodniu? A ile to wszystko kosztowało? Nie, nie o oszczędzaniu na jedzeniu będzie dziś mowa…
Odpowiadając na powyższe pytania na śniadanie zjedliśmy smoothie z kilku bananów, jabłek i mleka sojowego. Do tego pochrupaliśmy sobie trochę przaśnych chlebków. Takie małe śniadanie na szybko, bo wróciliśmy z podróży. Obiad u babci. Barszczyk z uszkami na pierwsze danie na drugie ziemniaki, kiszona kapucha lub ogórki do wyboru, do tego po dwa pokaźne kotlety z kukurydzy i słonecznika. Kolacja to już urodzinowe szaleństwo! Były dwie sałatki, dwa rodzaje past do domowego chlebka, jajka no i oczywiście coś na słodko, czyli tort z borówkami i ciasto marchewkowe! Rarytasy! Wieczorem żałowałam, że nie zjadłam mniej dzisiejszego dnia…

Tymczasem w Bangladeszu…
Milan Moskala, misjonarz medyczny, lekarz stara się wyżywić choć małą grupę dzieci. Na podstawie swoich obserwacji zauważa, że zjedzenie przez dziecko garści ryżu i 1 banana dziennie sprawia, że wygląda ono o wiele lepiej niż jego koledzy niemający takich luksusów. Modli się i zachęca innych do działania! Nas również!

Kilogram bananów to koszt w Polsce około 4,50 zł na dzień dzisiejszy. Paczka ryżu 2,50 zł.

Tymczasem w Bangladeszu panują odrobinę inne ceny. Wyżywienie 1 dziecka przez cały miesiąc dając mu garść ryżu i 1 banana dziennie (co na tamte warunki jest luksusem) kosztuje 4 zł. Tak, na cały miesiąc.

Nie chce teraz wzbudzać wyrzutów sumienia, nie będzie to apel o zaprzestanie kupowania koszulek w Bangladeszu czy jedzenia mniej na śniadania. Ja dorzucę się do składki. Gdybym wpłaciła 48 zł wyżywiłabym jedno dziecko przez cały rok. Gdybym wpłaciła 100 zł, byłaby to dwójka dzieci, 150 zł — trójka itd.
Pamiętam zabawę na jednych z obozów, na których byłam. Dzieci losowały, w którym świecie będą dziś żyć. Były luksusy z Nutellą na stole, była średnia klasa z podrabianą nutellą z Biedronki i najniższa z samym ryżem. Przemyślenia, refleksje dzieci po uczestniczeniu w naszej zabawie w 3 światy bezcenne. Myślę, że domowo też spróbujemy. Może zaczniemy śniadanie od garści ryżu i banana obserwując, kiedy będziemy głodni, na jaki czas wystarczy taki banan naszym brzuszkom. Może i wy spróbujecie?

Mamy już specjalny słoiczek, do którego wrzucamy drobniaki. Będziemy zbierać na banany dla innych dzieci. Dołączycie?

Wpłaty w dowolnej kwocie można dokonać do 1 czerwca 2018 r.

Na konto ZHA Pathfinder
84 1750 0012 0000 0000 3024 9496
tytułem: Banana Projekt

Nie dostaniesz kartki w podziękowaniu, nie wyśle Ci nikt zdjęcia dzieci jedzących w banany w Indiach. Twoja wpłata nie będzie wygrawerowana na tablicy pamiątkowej. Jednak jakieś dziecko, po drugiej stronie świata będzie czekało na czas wydawania posiłków z uśmiechem, bo wie, że jemu nie braknie, bo wpłaciłeś wraz ze swoją rodziną 4 zł.

4 comments

  Hej! Nie mam "słoiczka na drobniaki" i też nie interesuje mnie co ktoś zjadł na śniadanie..., ALE wielkie dzięki za informację o Banana Poject. Gdyby nie Ty, nie dowiedziałabym się o tej akcji. :) P.S. Ostatnie zdanie z Twojego wpisu - zdecydowanie najlepsze! ❤❤❤ Dzięki!

  Ibazela | 3 miesiące temu Odpowiedz

   To ja dziękuję w imieniu dzieciaków! :)

   Sandra | 3 miesiące temu Odpowiedz

  Witaj Sandra, stosunkowo niedawno dowiedzialem sie o banana projekt. Chcialbym dolozyc sie do tego, ale nie wiem czy nie za pozno... Czy mozna wplacac na konto podane przez pathfinderow? Albo moze masz namiary na konto walutowe bezposrednio do misji Milana Moskali? Pozdrawiam, Tomasz

  Tomasz | 3 tygodnie temu Odpowiedz

   Możesz na spokojnie wpłacić jeszcze na konto Pathfinder. Teoretycznie projekt jest już zamknięty, ale tylko teoretycznie :). W praktyce jeszcze dużo ludzi wpłaca na banany. Każda złotówka, która wyląduje na koncie ZHA powędruje do Bangladeszu :). Prawdopodobnie na campie w Zatoniu również odbędzie się zbiórka.

   Sandra | 3 tygodnie temu Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *