Cichy czas dzieci z Jezusem

Nauka mówi, że człowiek, który chce mieć dobre nawyki religijne powinien wyrobić je sobie w odpowiednim czasie. Problem polega na tym, że odpowiedni czas na wyrobienie nawyków religijnych to okres od pół roku życia dziecka do 8 lat.

Dobrym nawykiem religijnym jest nie tylko chodzenie do kościoła, ale posiadanie osobistej relacji ze Stwórcą. Nawoływanie do świętości nie było zarezerwowane dla wybranych, ale jest również zachętą dla każdego, każdego z nas! Świętość to dążenie do doskonałości w Bogu. To chodzenie z Bogiem każdego dnia – jak ze swoim cieniem. O ile zabranie swojego cienia ze sobą gdziekolwiek się udajemy nie jest trudne, tak o zabraniu ze sobą Boga trzeba już pomyśleć.

W dobie planowania i i jeszcze raz planowania zachęcam do planowania osobistej relacji z Bogiem. Wiecie co myślę o ilości nabożeństw w życiu rodziny. Teraz czas na szczegółowe omówienie osobistego czasu naszych dzieci z Bogiem.

Wracając do wstępu: okres sensytywny na naukę religijności kończy się w okolicy 8 roku życia. I nie jest niemożliwe nauczyć się być religijnym w wieku 20 czy 40 lat, jednak nigdy już nie przyjdzie nam to tak łatwo, jak do 8 roku życia. Pewnie dlatego tylko 3 % Polaków czyta Pismo Święte codziennie. Nie wyrobili w sobie odpowiednich nawyków religijnych odpowiednio wcześnie. A czym skorupka za młodu nasiąknie….

Instytut badawczy IMAS International we współpracy z wrocławskimi inicjatywami Pismo Święte PL i Lectio Divina-On Jest opublikował najnowsze wyniki badań na temat czytania Biblii przez Polaków.  Wynika z niego, że Biblię – przynajmniej raz w roku, a więc rzadko  – czyta 19,2%. Polaków. Czytanie cotygodniowe praktykuje 7%, a codzienne tylko 3,8% Polaków. 

Zadbajmy o wzrost tych liczb i nauczmy dzieci cichego czasu z Bogiem. Zaczynamy, gdy nasze dzieci mają pół roku! Jak to zrobić? Do dzieła!

Mam dziecko w brzuchu lub mniejsze niż pół roku

Przytulamy się do siebie, możemy się kołysać, chodzić po domu lub tańczyć w miejscu. Zaśpiewaj dziecku o Bogu. Pomódl się na głos za maluchem swoimi słowami. Niech to będzie wasz codzienny rytuał. Rano po nakarmieniu i przebraniu? A może tuż przed snem? Ty sam wiesz jak będzie najlepiej dla was :).

Mam dziecko w wieku 0,5 – 1,5 roku

Pierwszym krokiem niech będzie zaopatrzenie się w kartonikowe książeczki z biblijnymi historiami. Udaj się do chrześcijańskiej księgarni w okolicy lub zamów coś on-line. Zastąp wasz rytuał momentem, w którym zostawiasz malucha samego z wybranymi książeczkami tuż po wspólnej piosence czy modlitwie. Bądź blisko. Wskaż coś interesującego. Nie pokazuj wszystkich książeczek na raz. Pozwól dziecku samodzielnie je przeglądać w miarę rosnących umiejętności. Możesz wybrać specjalne miejsce lub kocyk. Niech maluch zapamięta „wyjątkowość chwili i miejsca”. Na zakończenie pomódlcie się razem.
*pewnie chciałbyś, żebym poleciła Ci konkretne książeczki, które koniecznie powinny znaleźć się na waszych półkach – już niebawem przeczytasz wpis na ten temat, śledź bloga pozwalając na powiadomienia z przeglądarki lub zapisz się na newsletter.

Mam dziecko w wieku 1,5 roku – 3 lat

Nadszedł czas na pozwolenie na odrobinę więcej swobody. Zaopatrz się w książeczki, które wymagają więcej aktywności. Na rynku dostępne są takie z puzzlami, odnajdywaniem poszczególnych elementów (np. znajdź papugę na obrazku), Biblia z latarką, Biblia z przesuwanymi obrazkami. Postaraj się by maluch miał wybór. Nawet najlepsza książeczka z najfajniejszą aktywnością kiedyś się nudzi. Szczególnie, gdy trzeba ją przeglądać codziennie. Gdy mieliśmy jeszcze mało książeczek „o Bogu” oznaczyliśmy je wszystkie naklejką biedronki (akurat takich mieliśmy dużo). Było dla nich przeznaczone specjalne miejsce. Nasi synowie mogli wybrać sobie do poczytania co tylko chcieli z części biedronkowej. Po jakimś czasie mamy całą półkę duchowych pozycji. Gdy maluch unika tego specjalnego czasu zobacz czy nie znudziły mu się pozycje, które ma. Na zakończenie pomódl się swoimi słowami razem z dzieckiem.
*pewnie chciałbyś, żebym poleciła Ci konkretne książeczki, które koniecznie powinny znaleźć się na waszych półkach – już niebawem przeczytasz wpis na ten temat, śledź bloga pozwalając na powiadomienia z przeglądarki lub zapisz się na newsletter.

Mam dziecko w wieku 3 – 6 lat

Jeżeli startujesz od tego etapu wciel w życie na pół do roku najpierw etap 1,5 roku do 3 lat. Później dodaj jeszcze więcej aktywności. Na tablicy korkowej chłopców mamy przyczepioną kartkę z możliwymi aktywnościami. Jest to:
– granie lub śpiewanie dla Boga (mamy w domu pianino i chłopcy coś już grają),
– oglądanie książek – te same co z poprzedniego etapu,
– słuchanie Biblii dla dzieci – Superprodukcja Kids,
– rysowanie lub kolorowanie biblijnych historii – są wcześniej przygotowane w specjalnej teczce,
– gra z samym sobą w biblijne memory,
– układanie biblijnych puzzli
Po tym etapie następuje modlitwa, którą dziecko może wykonywać już samo. Często trzeba przypominać o modlitwie – ulatuje w wirze zabawy. Z czasem maluch nauczy się modlić w myślach. To właśnie ten etap. Nie podważaj wypowiedzi malucha, gdy powiedział, że już się pomodlił w myślach. To naprawdę możliwe szczególnie, gdy widzi rodziców trwających w cichej modlitwie.
*pewnie chciałbyś, żebym poleciła Ci konkretne książeczki, które koniecznie powinny znaleźć się na waszych półkach – już niebawem przeczytasz wpis na ten temat, śledź bloga pozwalając na powiadomienia z przeglądarki lub zapisz się na newsletter.

Mam dziecko w wieku 7 – 8 lat

I tu moje doświadczenie się kończy. Zaczerpnęłam więc języka u mam odrobinę starszych dzieci niż moje. Jednym z błędów, które najczęściej popełniamy to przeciąganie momentu pokazania dziecku prawdziwej Biblii czyli Pisma Świętego. Wiek, kiedy dziecko powinno sięgać po prawdziwe Boże Słowo to moment, w którym nasze dziecko płynnie czyta i nie sprawia mu to problemu. Proponuję na pierwszy rzut skopiować z Biblii on-line kilka dowolnych historii i powiększyć litery tak, aby dziecku lepiej się czytało. Warto też usunąć np. cyfry przy wierszach.

Na rynku znajduje się polecana Biblia z Papugą jako pierwsze uatrakcyjnione obrazkami Pismo Święte. Niestety jest ono w „starym” już przekładzie Biblii Tysiąclecia, które może być czasem napisane niezrozumiałym językiem.
Nie zapominamy również o modlitwie. Bardziej dla dziewczynek (choć może jacyś chłopcy też będą mieli ochotę) warto rozpocząć prowadzić zeszyt modlitewny. Zachęcam do wybrania się na uroczyste zakupy i kupienia czegoś naprawdę pięknego a do tego specjalny długopis tylko na zapisywanie naszych modlitw i intencji modlitewnych, które wraz z upływem czasu możemy oznaczać jako zrealizowane przez Boga.

Mam dziecko starsze lub nastolatka

To moment, w którym realizujemy nasz cichy czas z Bogiem dokładnie tak samo jak w poprzednim etapie tyle, że… Dbamy już o odpowiednie Pismo Święte. W nowoczesnych przekładach z imprimatur polecam Biblię Paulistów oraz Ekumeniczną. Dla tych, którym nie zależy na podpisie biskupa polecam Pismo Święte w przekładzie Zaręby. Warto dorzucić do Biblii np. plan czytania Biblii w rok, gdy widzimy brak motywacji ze strony naszego nastolatka. Gdy jednak motywacji nie brakuje dajemy dowolność w studiowaniu i pogłębianiu wiedzy z dowolnej biblijnej księgi. Dla niektórych Ewangelia Jana będzie wystarczająca, inni w wieku 11 lat sięgną do Apokalipsy. Pozostawmy tę kwestie naszym dzieciom i Duchowi Świętemu.
Jest to również dobry moment na poszerzanie swojej wiedzy za pomocą lektur niekoniecznie natchnionych. Na rynku jest obecnie cała masa książek z doświadczeniami lub przemyśleniami dla nastolatków.
Prócz dziennika modlitewnego warto prowadzić dziennik przemyśleń i zapisywać w nich myśli z osobistego czasu z Bogiem jak również kazań i myśli innych. Możesz dopytać nastolatka o czym czytał, jakie ma przemyślenia. Zaakceptuj jednak brak ochoty na odpowiedź.
Jest to moment, w którym należy motywować, nigdy nie zmuszać. Gdy obserwujesz brak chęci do czytania Pisma i modlitwy rozpocznij regularną modlitwę w tej intencji.

Pamiętaj, że uczymy dzieci dobrych nawyków jednak prawdziwa chęć osobistego czasu z Bogiem jest efektem tylko nawrócenia Twoich dzieci.

0 0 głosy
Ocena wpisu
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze