Jak Bóg zarządza czasem?

Macie tak czasem, że odkrywacie w starej dobrej historii biblijnej nowe przesłanie, które zmienia was na zawsze? Tak właśnie było pewnego jesiennego poranka. Otworzyłam opis stworzenia świata, który przypomniał mi… jak prawidłowo zarządzać czasem!!!
Niemożliwe? A jednak!

Poszukaj podstawy podstaw

Czy zauważyłeś, że Bóg stwarzając świat poświęca aż dwa dni na podstawy? Stwarza światłość i ciemność. Stwarza niebo i ziemię.
A co jest podstawą Twojego zadania? Bez czego nie ruszysz dalej? Mieszkanie, praca, szkoła? Dla mnie obecnie w domowym zawirowaniu podstawą jest porządek, pełny brzuch i regularne pory snu. Bez tego do mężczyzny nie podchodź. Z racji tego, że mam ich trzech w domu, chyba sam rozumiesz, że to podstawa! Bóg poświęca na to aż jeden dzień! Tej jesieni położyliśmy w domu nacisk na porządki i zaległe czynności (pozbycie się nadmiaru rzeczy, pomalowanie ścian, zakup niezbędnych książek), by skupić się tej zimy na dużych projektach i działaniach.

Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. A ziemia była bezładną pustką. Ciemność zalegała nad bezmiarem wód, a duch Boży unosił się nad wodami. Bóg rzekł: „Niech się stanie światłość”. I stała się światłość. I widział Bóg, że światłość jest dobra. Oddzielił więc światłość od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nocą.  Zapadł wieczór i zaświtał poranek dnia pierwszego.I rzekł Bóg: 
„Niech się stanie sklepienie wśród wód i niech oddzieli jedne wody od drugich”. Uczynił więc Bóg to sklepienie i oddzielił wody pod sklepieniem od wód, które były nad nim. I tak się stało. I nazwał Bóg sklepienie niebem. Zapadł wieczór i zaświtał poranek dnia drugiego.

Księga Rodzaju 1,1-8

Oddziel i uporządkuj

Powyższy fragment mówi nam nie tylko o podstawach, ale również o porządku, jakim trzyma się Bóg w projekcie “nowa Ziemia”. Zauważ, że oddziela wody od wód, jasność od ciemności – po prostu sprząta, porządkuje, układa. Nazwij to jak chcesz, ale zastosuj i tę zasadę w swoim życiu. Ciągły bałagan w domu nie pozwala się skupić ani na odrobieniu pracy domowej, ani na przeczytaniu w skupieniu dobrej książki, a nawet ma wpływ na nasz sen! Więc uporządkuj otaczającą Cię przestrzeń, np. wypisując wszystkie zadania do zrobienia na osobnych karteczkach i wybierz coś dla siebie. Możesz zrobić tak jednorazowo lub ustalić wg tego harmonogram obowiązków domowych. Możesz też wymieniać się karteczkami z członkiem rodziny – gdy znudzi Ci się odkurzanie możesz zamienić się z dzieckiem na opróżnianie zmywarki, itp.

Pracuj każdego dnia po trochu!

Bóg jest Bogiem! Może wszystko a jednak… Jednego dnia poświęca czas tylko/aż na kilka rzeczy. Tylko, bo są takie dni, że chcesz zrobić wszystko naraz! Wykańczając tym siebie, rodzinę i otoczenie. Spokojnie, zwolnij…. Bóg zrobił tylko/aż kilka rzeczy. No właśnie, bo są też takie dni, że nie masz ochoty na nic! Szczególnie w te dni, gdy nikt nie patrzy i nie trzeba wychodzić z domu. A jednak każdego (no prawie) dnia Bóg coś robi! I o to chodzi, byśmy każdego dnia podjęli się jakiejś pracy. Nie powinieneś się starać nadrobić wszystkich zaległości jednego dnia lub zrobić czegoś więcej. To niezdrowe i już.

Znajdź odpowiednią porę

Bóg nie pracuje nocą! Stwarza świat za dnia. A mógłby mieć masę wymówek. Stwarzanie świata zajmuje sporo czasu, trzeba tyle rzeczy obmyśleć, tyle spraw ogarnąć! I w sumie tak naprawdę nie trzeba pracować po zmroku, wystarczy przesunąć się na inną stronę – tam gdzie świeci słońce. Czemu tego nie zrobił? Ty też masz takie wymówki, prawda?
Włączę światło, przecież samo się nie zrobi! Szczególnie jak się ma dzieci, pracę… A Bóg daje sobie spokój wraz z wieczorem. Odcina go od pracy. Weźmy z niego przykład! Wieczór i noc jest dla wypoczynku po całym dniu zmagań. Gdy nie wyrabiasz z domowymi obowiązkami staraj się przerzucić czynności na rano wstając odrobinę szybciej.

Zapadł wieczór i zaświtał poranek dnia….

Rdz 1

Oceń postępy swej pracy

Pan Bóg zerka na swoją pracę i mówi! Wow! To jest dobre a nawet bardzo dobre! Nic dziwnego – z rąk Wszechmocnego nie mogło wyjść nic innego. Mimo wszystko zerka na swoje dzieło. Czy i Ty nie powinieneś popatrzeć na to co wydarzyło się dzisiejszego dnia? Co stworzyłeś swoimi rękoma, ustami, gestami, wyglądem. Pewnie nie były to same dobre rzeczy, wiem… Jednak spójrz na dobrodziejstwa danego dnia i podziękuj Bogu! Przeproś za wszystko co złe. Codziennie, każdego dnia, już zawsze wieczorem.

I widział Bóg, że było to dobre.

Rdz 1

Rozmawiaj z innymi domownikami

Czy zauważyłeś, że Bóg mówi “uczyńmy” a nie “uczynię”? Tak, to pokazuje na wieloosobowość jednego Boga. Pokazuje też rolę doradztwa i rozmowy w codziennym życiu. Jak często zdarza Ci się podejmować decyzje za innych, również za dzieci czy współmałżonka? Niestety “tak” na ślubnym kobiercu nie gwarantuje nam jednomyślności. A no właśnie… Radź się i konsultuj, podejmuj wspólnie decyzje z całą rodziną. Zwołuj rodzinne spotkania i omów wasz czas, wasz problem. Doradź się również dzieci! I załóż wspólny kalendarz on-line. Dzięki temu będziecie wszyscy na bieżąco :).

I rzekł Bóg: „Uczyńmy ludzi na Nasz obraz, podobnych do Nas. 

Rdz 1, 25

Nie bierz na siebie za dużo!

Bóg mimo swej mocy nie obarcza się zbędnymi obowiązkami. Zleca Adamowi i Ewie nazwanie wszystkich zwierząt, jak również opiekę nad nimi. Czy jest coś co możesz zlecić komuś innemu? Nawet jeżeli ta osoba nie zrobi tego tak dobrze jak Ty? Ja zlecam babci opiekę nad chłopcami mimo tego, że ma w domu TV i karmi ich nie tym, co ja wybrałabym dla nich z lodówki. Dzięki temu jestem lepsza, bo nieobarczona. Nieobarczona nadmiernie to nie przemęczona a nie przemęczona to mniej zmierzła – i jest przepis na szczęśliwego człowieka.

Niech panują nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad całą ziemią i nad wszelkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

Rdz 1,25

Nie chciej wszystkiego od razu

Cierpimy na to z mężem od lat. Chcemy wszystko już. Remont ostatecznie to trwać może tydzień. Co? Nie starczyło na dwie szafki na buty? Trzeba coś wymyślić! Trzeba je mieć już, teraz i w tym momencie! Po co czekać?
Kurs angielskiego w dwa lata? To jakieś żarty! Za takie pieniądze? W kwartał się nie da? Nauczenie dzieci korzystania prawidłowo ze sztućców powinno odbywać się przy jednym posiłku. Nie dłużej! A Bóg? Jak to Bóg. Spokojnie czeka ze stwarzaniem. Wszystko ma u Niego swoją porę. Może stworzyć wszystko w dzień a jednak 6 dni pracuje. Boże daj i nam tej cierpliwości! Musimy sobie postanowić, że nie wszystko już i nie wszystko od razu, bo tak się i tak nie da. Jeśli zrobisz A będziemy myśleć już o B a nawet C, więc żyj dniem dzisiejszym nie myśląc co jeszcze chce, co jeszcze powinieneś. Jeżeli Cię to nurtuje po prostu to spisz i nie zakładaj kiedy dokończysz a kiedy możesz ewentualnie zacząć.

Proś o błogosławieństwo

Bóg patrzy na stworzenie i mu błogosławi! Niezwykłe! Kiedy ja ostatnio kończąc pracę nie biegłam do następnego zadania? Nie chciałam poprawić sama końcowych efektów? Nie chwaliłam się innym z tego co zrobiłam? Zamiast… Prosić Boga o błogosławieństwo dla swej pracy…. By pranie było długo czyste, by posiłek był zdrowy, by dywan długo służył, by nauka liter nie zamieniła się w dramat, by wyprodukowany produkt pomagał innym w życiu.

I błogosławił im, mówiąc: „Bądźcie płodni, mnóżcie się i zaludniajcie ziemię oraz czyńcie ją sobie poddaną. Panujcie nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszelką istotą poruszającą się po ziemi”.

Rdz 1, 28

Odpoczywaj w wyznaczonym czasie

To nieprawda, że nie da się odpocząć przy dzieciach. Możesz przeczytać o tym w dawnym wpisie. Tak czy siak nawet sam Bóg to uczynił! Odpoczął! Choć nigdy się nie męczy! I co ciekawe – stworzenie nie było tak do końca gotowe… Nie było dzieci Adama i Ewy, nie było tyle rasowych psów ani Ciebie. Bóg nie tyle prosi, co i nam nakazuje dzień odpoczynku, który ma być skupiony na Bogu, rodzinie, stworzeniu. Taki bonusowy dodatkowy dodatek, z którego dosłownie grzech nie skorzystać!

Tak Bóg dopełnił stworzenia nieba i ziemi wraz z tym, co na nich było. W siódmym dniu dopełnił Bóg dzieła, nad którym pracował. Siódmego dnia przestał pracować po całym dziele, które uczynił. I pobłogosławił Bóg ten siódmy dzień, i ustanowił go świętym, bo tego dnia przestał pracować po tym, jak dokonał dzieła stworzenia.

Rdz 2,1-3
0 0 głos
Ocena wpisu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze