Jak uczestniczyć w kościele on-line?

Nie lubię, naprawdę nie lubię poruszać na blogu tematów, które aktualnie poruszane są w mediach. Tym razem jednak poczułam zew powołania, bo wielu z nas, chrześcijan postanowiło dzień święty spędzić w domu. Jednak czy wiemy jak uczestniczyć w mszy przed telewizorem? Czy kazanie mogę obejrzeć w piżamie i z kanapy? A w końcu czy muszę oglądać nabożeństwo on-line?

Był taki moment w historii Izraela, gdzie Bóg powiedział, że ma serdecznie dość ludzkich świąt w tym cotygodniowego święta i zebrania wiernych, serio! Sam przeczytaj!

Przestańcie składania czczych ofiar!
Obrzydłe Mi jest wznoszenie dymu;
święta nowiu, szabaty, zwoływanie świętych zebrań…
Nie mogę ścierpieć świąt i uroczystości.
Nienawidzę całą duszą
waszych świąt nowiu i obchodów;
stały Mi się ciężarem;
sprzykrzyło Mi się je znosić!

Księga Izajasza 1, 13-14

Przesłanie Izajasza skierowane jest do ludzi, którzy uczynili świętą, budującą praktykę nudną religijną rutyną. Najważniejszy był obrządek nie ludzkie serce. Mówi nam o tym pierwszy wiersz. Bóg ma dość ofiar ze zwierząt choć sam je nakazał. Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie badają swych serc tylko składają ofiary. Podobnie ma się to do wspólnych zgromadzeń, wspólnot, mszy. Po co tam idziesz? Z przyzwyczajenia? Jeśli nie wychodzisz z kościoła zbudowany i odmieniony to coś poszło nie tak (chyba, że jesteś matką 2 latka, która stara się nauczyć dziecko prawidłowego zachowania się w kościele 😀 ).

Musimy zrozumieć, że rytuały religijne mają na celu zmianę naszego serca a nie uczestniczenie w rytuale dla uczestniczenia i Bożej przychylności zza chmurki.

Nasze serce zmienia się poprzez:
– Uwielbianie Boga
– Zdanie sobie sprawy z grzesznego stanu naszego serca
– Naukę Biblijnych prawd


Nic się nie zmienia, gdy traktujemy kościół, naszą wspólnotę jak siłownie w której wcale nie ćwiczymy. Możesz iść na siłownie, ale czy to Cię zmieni? Nie zmieni, musisz wziąć sztangę w ręce i zacząć ćwiczyć swojego ducha poprzez zaangażowanie w religijną praktykę.

Popatrzmy realnie więc na Boże oczekiwania w sytuacji ogłoszonej epidemii. Dla Twojego serca nie ma znaczenia czy jest epidemia czy nie, Ty masz wzrastać w Chrystusie i być coraz bliżej Zbawcy. I jak krótkie studium powyżej nam pokazało nie dzieje się to przez chodzenie do kościoła a aktywne chrześcijaństwo. Musimy więc wiedzieć jak wzrastać zamknięci w czterech ścianach.

Kościół on-line

Zapomnij o piżamie i paczce chipsów z kanapy. Niezależnie od tego, czy uczestniczysz w świętej mszy jako katolik czy w banalnym nabożeństwie jako protestant idź najpierw do łazienki. Gdzieś w internecie poprzedniej niedzieli mignęło mi zdjęcie rodziny przed TV. Rodzice i dwójka małych dzieci, ubrani odświętnie, uśmiechnięci, wpatrzeni w transmisje z ich kościoła. W mojej pamięci ten obraz dalej jest żywy. O taką postawę nam chodzi!

Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować.

Księga Wyjścia 20, 8

Mówi oryginalny tekst dekalogu. Tzn, że w dobie współczesności, epidemii możemy zapomnieć co to jest cześć godna Stwórcy Świata.
Może nie jesteś w nastroju na garnitur i odprasowaną sukienkę, ale niech to choć nie będą podziurawione dresy, choć zachęcam i tak do lepszego stroju.

Nie tylko o wygląd nasz chodzi a przede wszystkim nie o wygląd, bo Bóg mówi…

Człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy na serce

1 Księga Samuela 16,7

Uczestnicząc w duchowym spotkaniu on-line uczestnicz aktywnie! Zgromadzenie wstaje wysłuchać tekstu z Ewangelii? I Ty to zrób! Wszyscy odpowiadają Amen? I Ty to zrób! W tle gra pianista? I Ty zaśpiewaj! Jest czas złożenia darów? Spokojnie, Twoje dziecko nie musi chodzić między Wami z koszykiem w którym rano był chleb, ale zróbcie symboliczny przelew na konto kościoła (w czasie epidemii kościelne budynki oraz duchowni nadal muszą się z czegoś utrzymywać!) Reasumując uczestniczymy aktywnie, bo nabożeństwo on-line to nie Netflix!

Jeśli nie Bóg on-line to co?

Nie do każdego przemawia forma słuchania z radia czy patrzenia w TV na duchownych. Ja chyba też należę do tej grupy co powoduje, że mam pełną akceptacje dla ludzi, którzy też tego nie ogarniają. Mam jednak rodzinny zamiennik! Jesteśmy wielkimi szczęściarzami, bo mieszka z nami kościelny organista! W dodatku w dużym pokoju stoi piękne białe pianino. Możemy śpiewać na chwałę Zbawiciela w każdym momencie. Wiem, że nie każdy z Was ma w domu muzyka i profesjonalny instrument, ale nadal możecie zaśpiewać akapella lub zrobić dzieciom muzyczne jajka z dowolnej kaszy i kinder niespodzianki. Jeśli lubicie młodzieżową muzykę chrześcijańską możecie też śpiewać z You Tube na kanale “Uwielbienie z tekstem”. I w ten oto sposób śpiew już mamy za sobą. Przed nami modlitwa. Czy istnieje coś piękniejszego niż rodzina modląca się razem? Uklęknijcie, lub stańcie w kole, chwyćcie się za ręce i pomódlcie się waszą ulubioną modlitwą lub po prostu swoimi własnymi słowami. Uf, modlitwa jest za nami pora na… Słowo Boże! Zachęcam Was do rozpoczęcia rodzinnego studium jeśli jeszcze tego nie praktykujecie. Na dobry początek zaczęłabym od Ewangelii Jana czytanej po rozdziale. Czytający tata, mama opowiadająca dzieciom prostszym językiem co jest napisane w Bożym Słowie – to jest dopiero nabożeństwo ku czci Pana i zbudowaniu ludzkich serc. Możecie też wymienić się myślami, spostrzeżeniami. Śmiało rozmawiajcie! To wasz czas na nakarmienie się słowem Bożym.

Jeśli macie w domu przedszkolaki, to będą przeszkadzać, chyba, że…. Poświęcicie im małą chwilkę! Na szczęście strona internetowa sklepu Vocatio działa bez zastrzeżeń, więc polecam Wam Biblię przedszkolaka. Znajdziecie w niej Biblijną historię a pod nią pomysł na pracę manualną z udziałem całej rodziny. Super rozwiązanie nie tylko na czas epidemii. My korzystamy z niego za każdym razem gdy nie idziemy do kościoła lub gdy dzień święty nam się dłuży :). Na codzienne rodzinne nabożeństwa zajmuje za dużo czasu, ale od święta jest jak znalazł!

Polecę Wam jeszcze jedną pozycję tym razem do słuchania. Jestem zakochana w oryginalnym tekście Biblii. Często zbyt długo karminy dzieci dziecięcymi Bibliami sądząc, że na prawdziwe Pismo Święte przyjdzie jeszcze czas. Nic bardziej mylnego, szczególnie gdy mamy Biblie Audio KIds z Super Produkcji. Jeśli nie macie w domu dzieci na You Tube można znaleźć fragmenty Pisma Świętego Super Produkcji dla dorosłych. Będzie to ciekawy element wypełniający Wasz czas z Bogiem.

Czas czasowi nie równy

Pamiętaj, że czas w którym na codzień chodzisz do kościoła nie jest jakimś świętym czasem i rytuałem. Nie musisz zacząć spotkania z Bogiem o 9.30 czy 11.00 to tylko godzina, która nic a nic nie oznacza. Zacznijcie, gdy będziecie gotowi. Gdy każdy z Was zje śniadanie, odpowiednio się ubierze i ogarnie zabawki z dywanu. Spokojnie… Nie musicie też kurczowo trzymać się katolickiej godziny czy protestanckich dwóch godzin. Liczy się jakość waszego nabożeństwa nie ilość czasu spędzanego na modlitwach.

Kościół domowy

Nie każdy z nas zamkną się w czterech ścianach. Czasem tego nie robimy, bo nie chcemy (choć nie wiem po co chodzić codziennie do sklepu, wszystko inne już przecież zamknięte) a czasem nie mamy wyboru i jesteśmy zmuszeni chodzić do pracy. W takiej sytuacji jestem naprawdę za zorganizowaniem domowego kościoła w waszym domu lub domu bliskich przyjaciół. Upewnijcie się, że nikt z Was nie jest chory i spotkajcie się w domu. Możecie skorzystać ze schematu rodzinnego nabożeństwa, które jest powyżej. Świetnie sprawdzi się w gronie przyjaciół.

Dlaczego zachęcam do kościoła domowego w obecnym czasie? Z kilku powodów. Przede wszystkim wątpię, że zaprosicie ponad 50 osób co na tą chwile, byłoby niezgodne z prawem. Po drugie chodząc do pracy, ale rezygnując ze spotkania z innymi chrześcijaninam pokazujesz, że praca jest ważniejsza i tam mogę iść, tam musze iść nawet jeśli się zarażę. Natomiast jeśli chodzi o kościół (może być ten domowy) to lepiej dmuchać na zimne. To absurdalne myślenie pokazujące co jest priorytetem w Twoim życiu. Większy zysk osiągniemy z zaproszenia choć jednej rodziny wierzących w tego samego Boga niż w biernym nabożeństwie on-line. Pamiętajmy o tym.

Nie zaniedbujmy wspólnych zgromadzeń, jak się to stało zwyczajem niektórych. Natomiast zachęcajmy się wzajemnie, im bardziej widzimy, że zbliża się Dzień Pana.

List do Hebrajczyków 10,24


Gdyż tam, gdzie dwaj lub trzej zbierają się w moje imię,  jestem pośród nich – powiedział Jezus

Ewangelia Mateusza 18,20

Wspólnie zgromadzenie może być zdalne, możesz też zgromadzić swoją rodzinę. Do Ciebie należy decyzja jednak pamiętaj, że najważniejsze w niej jest nie Twoje uczestnictwo a Twój aktywny wzrost duchowy!

0 0 głos
Ocena wpisu
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze