POZMieniaj życie

POZMieniaj życie

Podobno czas noworoczny, do którego został nam zaledwie miesiąc, to czas zmian oraz noworocznych postanowień. Podobno, bo w praktyce niewiele osób planuje rok a jeszcze mniej realizuje swój plan. Ja kilka zmian zaplanowałam w wakacje i myślałam, że wczesną jesienią będą już dopięte na ostatni guzik. Tak jednak nie było.

Czas biegł nieubłaganie i odwlekała się np. nowa szata graficzna na blogu. Nie ma też jeszcze podcastów, o których od dłuższego czasu marzę, ale myślę, że są ważniejsze rzeczy. Ważniejsze są ciepłe śniadanie czy buziaki lub rodzinna zabawa w Grzybogranie (sic!). To wszystko chyba mamy, więc jak byście nigdy nie usłyszeli moich podcastów, to zróbcie dla waszej rodziny ciasto, pamiętając, że są ważniejsze w życiu chwile :).

Co do samych zmian na blogu, to rozwija nam się bardzo blogowa współpraca z różnymi chrześcijańskimi wydawnictwami i nie tylko. Będziecie mogli to tu również obserwować. Spokojnie, to chrześcijański blog. Nie będziemy kłamać, ani przereklamowywać czegokolwiek ;).

Gdy patrzę na moje postanowienia noworoczne (które mają już rok), to widzę, że nie chodziłam po górach tyle ile chciałam i nie piłam wody w wyznaczonych ilościach, ale przeczytałam dużo książek, zapisałam się też na kolejne studia i i już niedługo będę doradcą rodzinnym i mediatorem. Czy to nie jest ekscytujące? Dla mnie bardzo!

Nie mogę zapomnieć, by opowiedzieć wam o Pracowni Eliego. Spotkało się pewnego razu kilku pasjonatów dzieci, rodziny i edukacji. Posiedzieli, pogadali, wypili herbatę i wymyślili! Pracownia Eliego to miejsce do pracy nad nami jako rodzicami oraz nad naszymi dziećmi, które dobrze ukształtowane wydadzą piękne owoce. W ramach pracowni ruszamy z różnymi warsztatami dla rodziców, spotkaniami, ale co najważniejsze z Szkołą i Przedszkolem Eliego. Na pewno nie ruszymy ze szkołą już, na pewno nie za miesiąc, ale na pewno będziemy tu opisywać nasze szkolno-przedszkolne potyczki.

Wiem, że założenie własnego biznesu lub stowarzyszenia czy zapisanie się na studia, to dla wielu siedem jak nie dwadzieścia siedem kroków milowych. Jest jednak coś, co i Ty możesz zrobić, aby odrobinę (a może i bardzo) pozmieniać swoje życie i nadać mu nowego smaku. Pamiętasz wpis o rowerze i modlitwie? Jeżeli nie, koniecznie do niego zerknij.

Tymczasem chciałabym opowiedzieć Ci o szybkim studium Biblii. Tak jak w przypadku modlitwy rodzic nie zawsze ma siły, ochotę lub przysłowiową głowę czy to do modlitwy czy to do studium Biblii. Trudno od siebie wymagać studiowania najlepiej w oryginalnych językach księgi Apokalipsy koniecznie zestawionej z potworami z księgi Daniela, gdy w głowie zadanie domowe z zaimków syna czy też strój na bal przebierańców dla córki lub po prostu ważny projekt w pracy.

Oczywiście ideałem by było, gdybyśmy jako rodzice wstawali przed naszymi dziećmi i studiowali w ciszy i skupieniu Biblię. Jednak, gdy nam się to nie udaje najczęściej przekreślamy czytanie Biblii na cały dzień, no bo  w sumie kiedy to robić? Spokojnie, nie popadajmy w skrajności.  Biblię czytać warto, o tym mam nadzieje mówić wam nie muszę ;). Jednak ważne, by nie było to zwykłe przeczytanie, a jej studiowanie. Jak to zrobić? I to z dziećmi? W ciągu dnia?

To proste! Wybierz tekst, który będzie towarzyszył Ci przez cały dzień lub chociaż 5 minut Twojego dnia. Ja korzystam z tekstów, które podsuwa mi moja ulubiona aplikacja do czytania Biblii. Możesz też wybrać werset samodzielnie lub z rocznych czytanek na każdy dzień, których obecnie w chrześcijańskich księgarniach jest wiele. Gdy już mamy tekst, musimy pozwolić Bogu by POZMieniał nasze życie.

P jak PRZEPISZ …

Przepisz tekst Biblii odręcznie. Możesz to zrobić na odrębnej karteczce, by mieć go przez cały dzień przy sobie lub wpisać w kalendarz. Ważne jednak, by zrobić to odręcznie. Pamiętacie pisanie ściąg w szkole, które później się nie przydawały? To zadziała dokładnie tak samo! Pozwala nam lepiej zapamiętać tekst oraz go zrozumieć.

O jak OBSERWUJ

Obserwuj przepisany przez Ciebie tekst. Co widzisz? Zauważasz coś więcej niż przed jego przepisaniem? Jaki jest jego kontekst? Co mogą oznaczać te słowa dla mnie i tylko dla mnie?

Z jak ZASTOSUJ

Zastosuj przepisany tekst biblijny w swoim życiu. Co musisz zmienić? A może powinieneś komuś coś powiedzieć? A może trzeba odważyć się na coś, czego jeszcze nigdy nie robiłeś? Koniecznie zapisz co podpowiada Ci Duch Święty i zrób to. Pamiętaj, że masz na to czas tylko dziś. Tekst wymaga wielu zmian? Wielu decyzji? Śmiało przeciągnij go na inne dni, ale zacznij już dziś!

M jak MÓDL SIĘ

Módl się słowami tego tekstu. Wpleć w niego Twoje słowa, Twoje emocje i uczucia, Twoją wdzięczność i Twoje problemy.

I jak widzisz wcale nie takie trudne i wcale nie pochłania gigantycznej ilości czasu. Co musisz teraz zrobić? Szybko na świeżo znajdź tekst na dziś i POZMieniaj swoje życie. Nawet nie zauważysz jak szybko się ono POZMienia. Miłego studiowania Biblii!

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *