Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu

Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu

Czy w każdym domu w którym są dzieci panuje wieczny bałagan? Czy to prawda, że sprzątanie przy dzieciach to jak jedzenie czekoladek i mycie zębów jednocześnie? Oszukajmy przeznaczenie każdej matki, które brzmi bałagan zawsze i wszędzie!

Jakiś czas temu moja siostra wpada do mnie niespodziewanie. Rozgląda się po domu i mówi „jak ty to robisz, że z dwójką dzieci zawsze masz tu tak czysto?” Poczułam dumę! Znaczy, że jednak TO sprzątanie coś daje! Innym razem pewna babcia w piaskownicy zapytała mnie kto u mnie w domu sprząta. Ze zdziwnieniem powiedziałam ja sama, ale chyba jeszcze większe zdziwienie miała tamta pani, gdy usłyszała moją odpowiedź.

 

Po pierwsze mam wyznaczony czas na sprzątanie.

Za raz po przebudzeniu i śniadaniu dzieci najlepiej się w tedy zachowują. Są najbardziej posłuszne, pogodne, mało marudne. Myślę, że też to zauważyłeś. w tym czasie właśnie ogarniam mieszkanie. Jest to czas na ścielenie łóżek, pranie, niestety codzienne odkurzanie i gotowanie. Jeżeli chodzi o czas na sprzątanie pokoju dzieci to jest to czas przed spacerem, przed drzemką i przed nocnym spaniem.

Osiągam sukces dzięki pomocom domowym

 • Zmywarce – kupiłam za 200 zł używaną na olx, więc nie mów, że Cię nie stać
 • Pralce 8 kg – robię dwa prania tylko raz w tygodniu ciemne i jasne, białe raz na dwa tygodnie
 • Robocie kuchennym, który np. miesza za mnie kasze na śniadanie kiedy ja ścielę łóżka. Mam dokładnie Tefal Cuisine Companion.
 • Marzy mi się jeszcze…. Bębnowa suszarka na pranie, ale najpierw na  liście zakupów jest odkurzacz myjący, który odkurza i myje w tym samym czasie. Na to jednak muszę jeszcze trochę poczekać :).

Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu

Mam również określony plan tygodniowy

 • Poniedziałki – piorę i ogarniam dom po powrocie z weekendowych wyjazdów, ewentualnie pozostawienia chłopaków samych na weekend
 • Wtorki – ogarniam bałagan on-line, czyli @, FB, itp
 • Środy – to prasowanie
 • Czwartki – kurze, mycie podług, łazienka, okna (tylko palce po dzieciach, nie całe :P)
 • Piątki – porządki w kuchni, lodówce, suche produkty

Ułatwiam sobie sprzątanie

Meblościanki z pamiątkami z każdych wakacji na półce na szczęście już nie są w modzie. Zastosuj nowoczesne i proste rozwiązania. Szuflady w kuchni, pudła na zabawki itp. Staraj się jak najmniej rzeczy mieć na widoku, to optycznie oczyści wnętrze z bałaganu. Dzieci nie chcą układać każdego pluszaka obok siebie na półce – im wygodniej jest wrzucić wszystko do pudła. I o to chodzi, by sprzątanie było proste a przy okazji można się było pobawić w rzucanie do celu :).

Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu

Proszę o pomoc innych

Podziel obowiązki między domowników. Dzięki temu ja nigdy nie wyrzucam śmieci, ani nie czyszczę kociej kuwety robi to mąż. A starszy syn sprząta stół po posiłku.
A może raz w tygodniu może przyjść babcia czy ciocia i pomóc Ci w ogólnych porządkach?

Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu

Nie idę spać, gdy jest bałagan

Pójście spać, gdy jest bałagan (szczególnie w kuchni) gwarantuje, że jak wstanę rano i zrobię śniadanie to tym samym zrobi się jeszcze większy bałagan a ja dam sobie spokój, bo z takim potworem to nie mam siły teraz walczyć. A gdyby było czysto to aż żal nie włożyć talerzy do zmywarki, by tą czystość utrzymać.

Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu

Zmieniłam swoje myślenie

Nie myśl, że musisz sprzątać. Myśl o tym, że uczysz swoje dzieci (i męża) odkładania rzeczy na miejsce. Bałagan nie robi się sam. Jest powodowany nieodkładaniem rzeczy na swoje miejsce. Niby proste a jednak mamy z tym problem, prawda? Gdy czekamy na gości, którzy spóźniają się nawet kilka godzin to utrzymujemy porządek w domu mimo, że dzieci bawią się jak zwykle a my jeszcze krzątamy się w kuchni. Wniosek nie zakładaj, że sprzątasz, ale utrzymujesz ciągły porządek.

Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu

Dobrze wystartowałam

Wszystko co napisałam powyżej nie będzie proste jeżeli dobrze nie wystartujesz. Dobry star to dobre przygotowanie do wyścigu. Więc zaplanuj w tym tygodniu gruntowne porządki oddając dzieci w ręce babci na cały dzień! Wpuść je do domu dopiero jak wszystko wysprzątasz a potem już tylko utrzymuj porządek.

 

Po co to wszystko?

By dobrze czuć się w domu. Nie mieszkamy w domu sami, są tu jeszcze Aniołowie, którzy się nami opiekują. Myślę, że w niebie jest pięknie. Choć uważam, że moje mieszkanie jest piękne to największe piękno dodaje mu własnie porządek. Może być skromnie, ale czysto. Myślę, że Aniołowie to doceniają. Gdybym miała z niebiańskiego królestwa zamieszkać na ziemi i to jeszcze w bałaganie dostała bym chyba anielskiej depresji :). „Albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku” (1 Kor 14,33)

Na koniec naga prawda… Nie zawsze mam w domu czysto. Czasem jest bałagan np. teraz, bo piszę posta na bloga :D.

 

Zobacz także

2 komentarzy do “Oszukać przeznaczenie matki: Bałagan w domu”

  1. Ido jeżeli pracujesz rano listę obowiązków wykonujesz wieczorem lub przed praca. Po za tym jeżeli spędzamy 8 h w pracy to nasze dzieci wędrują najczęściej do przedszkola/szkoły i tam bałagania. Sterta naczyń i prania będzie taka sama w naszym domu, ale walających się zabawek już mniejsza. Pracując musimy być jeszcze bardziej zdyscyplinowani 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *